top of page

שינוי מדיניות וחקיקה

רוח נשית פועלת גם במישור הציבורי, על מנת להעלות מודעות למצבן הכלכלי של נשים נפגעות אלימות ולחסמים המקצועיים, הכלכליים והמשפטיים עימם הן מתמודדות. העמותה מקדמת מדיניות וחקיקה אשר יתנו מענים לחסמים אלה. התפיסה המנחה את פעילות העמותה היא כי אלימות נגד נשים היא תופעה חברתית רחבה החורגת בהרבה מהמקרה הפרטי של זוג ספציפי. לכן, כדי למגר את האלימות, יש לחשוף ולשאוף לשנות מבנים חברתיים, תרבותיים ומשפטיים המאפשרים את קיומה של התופעה.

קידום הצעות חוק, נהלים ומיצוי זכויות

קידום הצעות חוק ומיצוי זכויות

רוח נשית הייתה בין היוזמות והמנסחות של הצעת חוק נגד אלימות כלכלית. בשנת 2015 כתבה רוח נשית, ביחד עם מרכז תמורה, הצעת חוק בנושא זה שהוגשה ע"י חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון. בשנת 2017 הוגשה ההצעה כהצעת חוק ממשלתית ע"י השרה לשוויון חברתי דאז, גילה גמליאל. בניסוח ההצעה היו מעורבים אנשי אקדמיה וארגונים, ובהם רוח נשית. ביולי 2020 הוגשה ההצעה שוב, ע"י שר המשפטים אבי ניסנקורן ושרים נוספים, ואושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה. בנובמבר 2021 הצהיר שר המשפטים, גדעון סער, על כוונתו להשלים את החקיקה. אנו ממשיכות לפעול כל העת במספר חזיתות כדי שהצעת החוק תעבור.

להצעת החוק.

הצעת חוק למניעת אלימות כלכלית

1.

רוח נשית יזמה שני נהלים, בשיתוף רשות האכיפה והגביה ומשרד ההרווחה, שמטרתם להקל על נשים נפגעות אלימות המגיעות ללשכות ההוצאה לפועל כדי לגבות חוב מזונות.

 

נוהל אחד מאפשר ליווי של קב"ט ללשכת ההוצאה לפועל, וזאת כדי להתמודד עם החשש של נשים רבות ממפגש אלים עם בן הזוג לשעבר. לנוהל ב: עברית ורוסית | עברית ואמהרית

 

הנוהל השני מאפשר את הקדמת הדיון אצל רשם הוצאה לפועל, כאשר מדובר באישה נפגעת אלימות. העמותה פעלה להטמעת הנהלים בקרב הגורמים הרלוונטיים, להנגשתם ולתרגומם בשפות המדוברות. לנוהל ב: עברית | ערבית | רוסית | אמהרית

נהלים בהקשר של גביית מזונות בהוצאה לפועל

2.

בשנת 2016 השיקו בנק ישראל ואיגוד הבנקים את אמנת הזמינות הבנקאית לנשים נפגעות אלימות, אשר מציעה כלים משמעותיים להקלה על נשים נפגעות אלימות עם חובות.

האמנה התמקדה בתחילת הדרך בנשים השוהות במקלטים וביוזמת רוח נשית, הורחבה בשנת 2019, כך שתחול גם על נשים בקהילה אשר לא בהכרח שהו במקלטים. ביוני 2019 השיקו בנק ישראל, איגוד הבנקים ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, פיילוט להפעלת האמנה במספר מרכזים למניעת אלימות ברחבי הארץ.

רוח נשית לקחה חלק בפעילות להטמעת האמנה במרכזים אלה. בהמשך להצלחת הפיילוט, הוחלט בשנת 2022 להרחיב את הפעילות, ולפעול לקידום האמנה בכל המרכזים למניעת אלימות ברחבי הארץ.

רוח נשית תמשיך ללוות את הפעילות, ולסייע בהטמעת האמנה בכלל המרכזים בארץ.

לקריאת האמנה הבנקאית | לצפייה במחקר של רוח נשית על נשים עם חובות 

אמנת הזמינות הבנקאית

3.

בשנת 2022 הגישה רוח נשית נייר עמדה לצוות הבין משרדי לגיבוש תכנית פעולה כוללת לקידום שוויון מגדרי. הנייר כלל המלצות לטיפול בסוגיות מרכזיות העוסקות בהיבטים הכלכליים של תופעת האלימות נגד נשים, כדוגמת: שיקום כלכלי לנשים נפגעות אלימות, מאבק באלימות הכלכלית, מענה לתופעת החובות הכפויים, קידום עסקי נשים ועוד. מרבית המלצותינו בנייר העמדה שולבו במסמך המלצות הצוות הבין משרדי.

 

לנייר עמדה לצוות הבין משרדי לגיבוש תכנית פעולה כוללת לקידום שוויון מגדרי

למסמך המלצות הצוות הבין משרדי

 

נייר עמדה לוועדה הבין-משרדית למניעה וטיפול בתופעת האלימות במשפחה

4

יוזמות להעלאת מודעות

יוזמות להעלאת המודעות והעמקת השיח

  • פעילות יחד עם ארגוני חברה אזרחית - 

רוח נשית מרבה לשתף פעולה עם ארגונים נוספים, למשל על ידי כתיבת מכתבים משותפים לנציגי ציבור וארגון אירועים ומחאות בהקשר של המאבק באלימות נגד נשים. כך למשל, רוח נשית לוקחת חלק בארגון צעדה לרגל היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, אשר מתקיים מדי שנה ב-25 בנובמבר.

בנוסף, ב-4 בדצמבר 2018 הייתה רוח נשית בין הארגונים שיזמו והובילו את "אני אישה אני שובתת" - שורת אירועי מחאה ושביתה במוקדים רבים ברחבי הארץ, בתגובה לאלימות כלפי נשים ולעלייה במספר מקרי רצח נשים בשנה זו. בעקבות מחאה זו, התכנסה וועדת שרים לטיפול באלימות במשפחה, בראשות ראש הממשלה, ואישרה את הגדלת התקציב השנתי לתכנית למניעת אלימות במשפחה.

  • סקר אודות אלימות כלכלית -

בשנת 2019 יזמה העמותה סקר ממנו עלה כי כשליש מהאוכלוסייה בישראל מכירים נשים שנפגעו מאלימות כלכלית בפועל, למרות שהמושג "אלימות כלכלית" עצמו אינו מוכר. לצפייה בסקר 
 

  • הרצאות וכנסים להעלאת מודעות לקשר בין תלות כלכלית לאלימות כלפי נשים בקרב קובעי מדיניות, אנשי ונשות מקצוע והציבור הרחב -

רוח נשית עורכת הרצאות לקהלים רבים, ובהם עובדים סוציאליים, שופטים ורשמי הוצאה לפועל, קליניקות משפטיות ועוד, וכן השתתפה בכנסים בנושא מטעם לשכת עורכי הדין, הסיוע המשפטי של משרד המשפטים, המכון להשתלמות פרקליטים ויועצים משפטיים, ועוד. כמו כן, העמותה מקיימת כנסים מקצועיים:

  • בספטמבר 2014 התקיים כנס בינלאומי בשיתוף בית הספר לעבודה סוציאלית של אוניברסיטת תל אביב בהשתתפות מרצה אורחת, פרופ' ליסה בראש, חוקרת העוסקת בקשר בין תעסוקת נשים לאלימות במשפחה מאוניברסיטת פיטסבורג בארה"ב. לתכנית הכנס.

  • בינואר 2018 ערכה העמותה כנס בינלאומי נוסף לציון עשור לפעילותה, במרכז האקדמי רופין. כמרצה אורחת הגיעה פרופ' אנג'לה ליטווין מאוניברסיטת טקסס בארה"ב, אשר דיברה על "חובות כפויים" בין בני זוג. לתכנית הכנס ומצגות המרצות.

פרויקט מרכזי של העמותה, שמטרתו להשמיע את קולן של נפגעות התופעה, ובכך לסייע בהמשגתה ולהשפיע על עיצוב המדיניות בנושא. כתיבת הספר הסתיימה, והוא עתיד להתפרסם בקרוב.   

  • פרויקט הטמעת חשיבה מגדרית בהליכי חדלות פירעון - 

"הפסקתי לעבוד בגלל האלימות שלו. למרות שהיו לנו חשבונות בנק נפרדים, את ההוצאות השוטפות של משק הבית שילמתי מחשבון הבנק שלי, כי ככה הוא אמר, ולכן החוב של שנינו היה על שמי. בינתיים הוא גם גנב לי צ'קים והשתמש בהם. הגעתי למקלט (לנשים נפגעות אלימות, יחד עם הילדים) ולא הצלחתי לעמוד בתשלומים. עכשיו אני בפשיטת רגל".

(עדות של משתתפת רוח נשית, מתוך מחקר שנערך בעמותה מתארת את הנושא של "חובות כפויים" במערכת יחסים זוגית).

רוח נשית והקליניקה לעריכת דין קהילתית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים יזמו פרויקט בנושא הטמעת חשיבה מגדרית בהליכי חדלות פירעון. במסגרת פרויקט זה, נערך ביוני 2020 כנס בנושא. בעקבות הכנס כתבו רוח נשית והקליניקה מסמך בנושא נשים נפגעות אלימות בהליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי. המסמך מצביע על הצורך להתחשב בנשים שנקלעו לחובות עקב מערכת יחסים אלימה במסגרת הליכי חדלות פירעון, וכולל המלצות קונקרטיות שניתן ליישם בהליכים אלה. המסמך הוגש לממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי במשרד המשפטים ואנו פועלות מול הגורמים הרלבנטיים במשרד כדי להביא ליישום ההמלצות, ובכך להקל על נשים שמתקשות להשתקם מאלימות עקב עול החובות. לקריאת המסמך המלא

 

  • מעורבות בהליכים משפטיים -

רוח נשית, ביחד עם מרכז רקמן, הצטרפה כידיד בית משפט להליך ערעור בבית הדין הארצי לעבודה בנוגע למענק לימודים של הביטוח הלאומי, שהובילו עורכות הדין טליה רמתי ונירה שלו. זכינו לקחת חלק משמעותי בהליך שהסתיים בפסיקה תקדימית של בית הדין, לפיה נפגעות אלימות יהיו זכאיות למענק לימודים מהביטוח הלאומי ללא קשר למועד בו שהו במקלט. לפסה"ד  

 

כמו כן הצטרפה רוח נשית להליכים משפטיים נוספים שעסקו בסוגיות עקרוניות כידיד בית משפט (ביחד עם ארגוני נשים נוספים) ובינהם: עתירה לבג"צ נגד חוק הפיקדון, עתירה נגד הרחקת אישה פיליפינית בנפרד מילדיה, ועתירה לבג"צ נגד אי צירוף נשים לצוות המומחים למשבר הקורונה

שיתופי פעולה ושותפויות בין ארגונים

שיתופי פעולה בין ארגונים

רוח נשית חברה במספר קואליציות ארגונים:

 

קואליציית שותפות -

בשנת 2012 הייתה רוח נשית בין הארגונים המייסדים של קואליציית "שותפות" - ארגוני נשים לקידום שוויון כלכלי ותעסוקתי לנשים בישראל. במסגרת הקואליציה נכתב נייר עמדה בנושא יזמות זעירה של נשים, לרבות נשים נפגעות אלימות (לצפייה בנייר העמדה), ונעשתה פעילות ענפה כדי לקדם מדיניות המקלה על נשים עצמאיות. בין היתר, פעלנו לקידום דיונים בכנסת בנושא נשים ועסקים והטמענו חשיבה מגדרית בפעילות הרשות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה.

קואליציית שותפות סיימה את פעילותה בשנת 2019, אך רוח נשית, עם ארגונים נוספים, ממשיכה לפעול בנושא של קידום עסקי נשים.

פעילות לקידום עסקי נשים -

רוח נשית ביחד עם מרכז אדוה הקליניקה לנשים וכלכלה באוניברסיטה העברית, פועלת לקידום עסקי נשים. לשם כך אנו מנסות לקדם תיקון לחוק חובת מכרזים ותיקון לתקנות העיריות (מכרזים), במטרה להגביר השתתפותם של עסקי נשים ברכש ציבורי ובכך לסייע לשרידות הכלכלית של עסקים אלה, ולהגדיל שיעורם במגזר העסקי.

 

בנוסף, רוח נשית, עם עם הקליניקה לנשים וכלכלה באוניברסיטה העברית, מרכז אדוה, יוזמות עתיד וקרן קורת, פועלת לקידום מתווה שנועד להקל על נשים המקבלות הבטחת הכנסה ומבקשות לפתוח עסק קטן. הגשנו מסמכים בנושא וקיימנו פגישות עם אגף הבטחת הכנסה במוסד לביטוח לאומי ועם הרשות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה.

 הקואליציה להבטחת תשלום מזונות ילדים -

קואליציה נוספת בה שותפה רוח נשית, אותה אנו מובילות ביחד עם מרכז רקמן לקידום מעמד האישה ועם ארגונים נוספים. הקואליציה פועלת לשינוי האופן בו מיושם חוק המזונות (הבטחת תשלום), התשל"ב–1972, אופן שלטענתנו פוגע בנשים גרושות שנאלצות לבחור בין פרנסה מכבדת לבין קצבת מזונות ילדים. הקואליציה נאבקת לשינוי מציאות זו במספר מישורים – הצעות לשינוי חקיקה, העלאת הנושא לדיון בפורומים שונים, קמפיינים ברשתות החברתיות, הרצאות ומפגשים עם פעילות בשטח.

בשנת 2020, בעקבות משבר הקורונה, פעלה הקואליציה בנוסף לארגונים נוספים לאישור הוראת שעה המאפשרת כפל קצבאות, כך שנשים חד הוריות יוכלו לקבל קצבת מזונות במקביל לדמי אבטלה. בשנת 2021 הוארכה הוראת השעה עד לתום 2022.

למידע נוסף אודות הקואליציה.

 

 

קואליציית ליישום החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם בישראל -

החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם קוראת לייצוג נשים במוקדי קבלת החלטות, בעיקר בפורומים העוסקים בשלום וביטחון, וכן להגנה על נשים ונערות מפני אלימות. בשנת 2013 חברה רוח נשית למגוון ארגוני נשים לקואליציית ארגונים הפועלת להטמעת החלטה 1325 בישראל. בעקבות פעילות הקואליציה, נכתבה תכנית פעולה כוללת בנושא, ובשנת 2014 אימצה ממשלת ישראל החלטה ליישמה.

בשנת 2021 ו 2022 פעלנו עם ארגונים נוספים לכך שתהיה תכנית פעולה ממשלתית ליישום החלטה 1325, על כל היבטיה.

לצפייה בהחלטה 1325 של האו"ם | לצפייה בתכנית הפעולה של הארגונים

 

 

קואליציה למען נשים וילדים מבקשי מקלט -

בשנת 2017 הצטרפה רוח נשית לקואליציה זו, אשר במסגרתה לקחנו חלק בהגשת בקשה להצטרף במעמד "ידיד בית משפט" בעתירה נגד חוק הפיקדון לעובדים זרים. טענתנו הייתה כי החוק, שקובע הפחתה בפועל משכרם של זרים, עלול לפגוע בצורה משמעותית בנשים המבקשות מקלט, שהן ממילא אחת הקבוצות המוחלשות בחברה, להוביל אותן למעגלי אלימות וניצול ולגרום לפגיעה קשה בילדיהן. לצפייה בבקשה להצטרף כידיד בית משפט בעניין חוק הפיקדון.

עוד בהקשר לנשים חסרות מעמד, בשנת 2019 הגשנו, עם עוד ארגוני נשים וילדים, בקשת "ידיד בית משפט" בהליך משפטי הנוגע למהגרת עבודה, אם יחידנית, שעמדה להיות מורחקת מישראל תוך שהיא מופרדת מילדיה. טענו כי ההחלטה בעניינה לא לקחה בחשבון שיקולים מהותיים בנוגע לזכויות של אימהות יחידניות ושל מהגרות עבודה. לצפייה בבקשה להצטרף כידיד בית משפט בעניין גירוש אם וילדיה.

 

 

קואליציית ארגוני החברה האזרחית ליישום אג'נדה 2030 בישראל -

אג'נדה 2030 של האו"ם מציבה 17 יעדים גלובליים שהם תנאי לקיום עולם בר קיימא, מבחינה חברתית וסביבתית. בשנת 2019 הצטרפה רוח נשית לקואליציה הפועלת ליישום האג'נדה במדינת ישראל. את הקואליציה מובילים הארגונים איתך מעכי–משפטניות למען צדק חברתי, מרכז השל לקיימות ומנהיגות אזרחית. במסגרת זו, רוח נשית פועלת בעיקר לגבי היעדים של שוויון מגדרי, מיגור העוני ותעסוקה הוגנת. הקואליציה כתבה נייר עמדה אשר הוגש לממשלה וצורף כנספח לדו"ח הממשלתי שהוגש לאו"ם ביולי 2019. נייר העמדה מציג את המנגנונים ההכרחיים לצורך הטמעת היעדים הגלובליים בישראל.

לצפייה בהחלטת האו"ם בנוגע ל-2030 | לצפייה בנייר עמדה שהגישה הקואליציה לאו"ם | לצפייה בסרטון המתאר את תהליך העבודה של הקואליציה.

  •  
bottom of page